Prečo deti podporovať v umení?

Umenie je prirodzene spojené s tvorivosťou, ktorá sa čoraz viac prezentuje ako jedna z najdôležitejších faktorov úspechu jednotlivcov, organizácií a kultúr. Pravdou je, že ak sa deti zapájajú do rôznych umeleckých aktivít, učia sa oveľa lepšie aj v mnohých iných disciplínach. Keď povzbudzujeme deti, aby preskúmali rôzne formy umenia, povzbudzujeme ich, aby si osvojili nové nástroje a techniky. Ale hlavne im dávame veľa možností, ako sa vyjadriť. Rodičia a učitelia by mali deťom ponúknuť prostredie, v ktorom je bezpečné experimentovať a tvoriť, a kde majú deti voľný prístup k materiálom, ktoré potrebujú. Nerobíme to preto, aby sme z detí vychovali umelcov, ale aby sme vychovali deti, ktoré sú sebaisté, a ktoré dokážu narábať so svojou predstavivosťou a tvorivosťou v akejkoľvek forme.
  1. Umenie pomáha deťom pochopiť seba a svet.

    Umožňuje skúmať ich pocity. Pohyb, obraz, hudba a farba pomáhajú deťom vyjadriť sa viacrozmerným spôsobom - spôsobom, ktorý nepotrebuje slová na to, aby deti vyjadrili čo cítia a prežívajú.

  2. Umenie cvičí jemnú motoriku. 

    Uchopenie štetca, kreslenie bodiek a línií, miešanie farieb, strihanie nožnicami, ovládanie lepiacej tyčinky alebo stláčanie fľaše s lepidlom, hnetenie a valcovanie plastelíny, trhanie papiera - všetky tieto úlohy vyžadujú väčšie množstvo obratnosti a koordinácie, ale sú zároveň zábavné. Čím častejšie sa deti zapájajú do umeleckých aktivít, tým sa ich jemné motorické schopnosti zlepšujú.

  3. Každé čmáranie vedie k písaniu.

    Malé deti začínajú náhodne načmáraním. Čím viac čmárajú, tým viac sú schopné ovládať ceruzku a jej pohyby po papieri. Keď sa deti naučia ovládať svoje čmáranie, tak sa zároveň naučia kresliť viac rôznych tvarov a nakoniec dokážu nakresliť všetky tvary, ktoré sú potrebné na písanie písmen abecedy.

  4. Umenie pomáha jazykovému rozvoju.

    Pre veľmi malé deti, umenie – ale aj rozprávanie o ňom - poskytuje príležitosť naučiť sa nové pomenovania pre farby, tvary, materiály, postupy. Žiaci môžu používať rozmanité prídavné mená pri diskusii o svojich vlastných výtvoroch.

  5. Umenie podporuje kreativitu.

    Kreativita je schopnosť myslieť mimo zaužívaných spôsobov, spojiť dve nesúvisiace myšlienky novým spôsobom. Riešenia veľkých problémov a rôzne objavy sú vždy spojené s tvorivosťou. Schopnosť byť kreatívny je životne dôležitá pre úspech detí. Výskumy naznačujú, že dieťa, ktoré je vystavené umeniu, získava osobitnú schopnosť kreatívne myslieť, byť originálne, objavovať a inovovať.

  6. Umenie podporuje vývoj mozgu.

    Umenie je činnosť, pri ktorej dieťa využíva všetky zmysly - zrak, zvuk, dotyk, vôňu a chuť - v závislosti od aktivity. Detský mozog vytvára nové neurónové spojenia pri experimentovaní a vytváraní nových vecí, miešaní farieb a materiálov, alebo kreslení podľa vlastnej fantázie, ale aj pri snahe napodobniť realitu.

  7. Umenie rozvíja schopnosť riešiť problémy.

    Umenie nie je ničím iným ako nekonečnou príležitosťou pre rozhodovanie na základe záverov a hodnotení výsledkov. Deti sa stávajú flexibilnými mysliteľmi, čo je kľúčové pre tvorivosť. Čím viac skúseností majú s rôznymi materiálmi a technikami, tým je pravdepodobnejšie, že sa nebudú báť nových kombinácií a poradia si s rôznymi potrebnými postupmi.